Kwaszenie - Konserwacja żywności

Kapusta kiszona, ogórki kiszone... smak który króluje na polskich stołach, a na jesień i zimę jak najbardziej są wskazane. Ulubione potrawy zwłaszcza starszego pokolenia - kiszonki. A niektórzy pasjonaci próbują to różne warzywa ukisić. teraz znajdzie się przepisy na kiszoną cebulę, paprykę, dynie, marchewkę itd.

 Ale czym właściwie jest kiszenie?

Jest to długotrwały proces fermentacji, gdzie kultur bakterii (probiotyki) rozkłada cukier w produktach spożywczych, który przekształca się na kwas mlekowy. Co powoduje, że proces gnicia (psucia) zostaje zatrzymany i wydłuża przydatność do spożycia. Dlatego całe beczki kiszonych ogórków znajdowało się na statkach, które miały przed sobą daleką i nieznaną podróż - (odsyłam jakś coś do tem wpisu).

Jednak też podczas wytwarzania kwasu mlekowego jest wytwarzana niewielka ilość alkoholu i kwasu octowego, co daje właśnie charakterystyczny smak kiszonym produktom.

Fermentacja mlekowa występuję nie tylko warzywach przeze mnie wspomnianych, ale jak sama nazwa procesu zachodzi w produktach też mlecznych (kefir).

Probiotyki 

Specjalne bakterie, o których już wspomniałam są bardzo pożądane w naszych jelitach co wpływa na dobrą florą bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Co to znaczy? Kwas mlekowy wpiera prawidłowy funkcjonowanie jelit, dzięki którym jesteśmy mniej narażeni na biegunki wywołane bakteriami i grzybami czy grypą żołądkową. Dlatego właśnie w okresie jesienno-zimowym, powinniśmy więcej spożywać produktów kiszonych, aby wzmocnić odporność organizmu.


Kiszonki właściwości

  • posiadają duże ilości witaminy C (wypomniane w tym wpisie) oraz inne witaminy (E, K, oraz z grupy B
  • posiadają probiotyki - regulują florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym oraz wspiera układ immunologiczny w jelitach. Rozrost flory bakteryjnej chroni przed działaniem drobnoustrojów, które wywołają choroby za czym zapobiega to rozwojowi infekcji bakteryjnych i grzybiczych.
  • Przyśpieszają metabolizm, oraz mają sporo błonnika - idealne do walki z nadwagą.
  • zmniejszają ilość cholesterolu we krwi.
  • regulują poziom cukru we krwi.
  • zawierają sole mineralne, źródła siarki (wzmacniają włosy i paznokcie).
  • wspiera wchłanianie żelaza.
  • pomagają leczyć kaca - (wspiera metabolizm alkoholu, dotlenia organizm, wit z grupy B przyspieszają trawienie związków alkoholowych)

Kiszonych produktów nie powinni spożywać z chorobami żołądkowymi, wątrobowymi oraz trzustki, gdyż kwaśne rzeczy pobudzają wydzielanie soków w danym narządzie, co nasila dolegliwości.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka, żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie, PZWL, Warszawa 2000,
  2. Photo by Reka Biro-Horvath on Unsplash

Treści publikowane na blogu
mają jedynie charakter informacyjny oparty na moich obserwacjach (co mi pomaga a co szkodzi, współistotne choroby) , z artykułów oraz książek medycznych, zdrowotnych, dietetycznych i nie są profesjonalnymi poradami medycznymi. Blog nie zastąpi wizyty u swojego specjalisty, gdyż każdy przypadek jest indywidualny. Blog jedynie promuje zdrowie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Perełka Życia , Blogger